tabs ↹ over ␣ ␣ ␣ spaces

by Jiří {x2} Činčura

Kindle (International) – další (2.) zkušenosti

2 Nov 2009 Amazon Kindle

Asi před týdnem jsem popisoval první zkušenosti s Kindlem. To jsem ho měl v ruce sotva den, takže všechny neduhy a neergonomické vlastnosti musely přijít logicky později.

Dobrá zpráva je, že mě Kindle pořád baví a stále myslím, že je to skvělé zařízení (a služba). Rozhodně nelituji. Doufám, že mezinárodní nabídka se bude jen rozrůstat.

Ale teď k těm horším stránkám:

Tloušťka: Kindle je tenký a to je naprd. Když ležíte nebo i sedíte, nejde pořádně čapnout jednou rukou, je to nepohodlné. Knížka je přeci jen tlustší a lépe se drží. Nicméně možná to vyřeší nějaký obal (kterému ale zatím odolávám).

Displej resp. okraje: Toto souvisí s předchozím. Knížku chytnete kdekoli za stránku a když jste v místě, prostě prst přesunete. Jenže na Kindlu by byl displej za chvíli totálně upatlanej. Ještě že jsou kolem displeje rozumné okraje.

Nabíjení: Na můj vkus trvá nabíjení dlouho, asi tak tři hodiny. Docela nepříjemné, když si chcete číst a jste omezeni kabelem.

Naopak pozitiva, která jsem “objevil”:

Čtu každou chvíli a čtu více věcí najednou, podle chuti – zařízení si pamatuje, kde jsem skončil a e-ink čte se opravdu pohodlně. I se zapnutým GSM modulem, každodenním stažením novin a sporadickým mrknutím do Kindle Storu, vydrží Kindle čtyři dny (pokud jsem síť vypnul, úbytek baterie se zpomalil odhadem 3×).

Doručování novin je nádhera, škoda, že nelze (zatím) najít nic co by více pokrývalo lokální dění. Ale i tak lze třeba v New York Times najít dobré články.

Nákup knih je trochu omezen. Některé tituly nejsou pro Evropu (kde mám Kindle registrován) dostupné. Takže, buď se s tím smíříte, nebo změníte adresu a budete “podvádět”. Jinak jakmile máte aktivní 1-Click payment, nakupujete bez problému a knížka je opravdu do minuty stažena. Díky ukázkám z knih se dá docela dobře rozhodnout před koupí. Nicméně zatím všechny ukázky co jsem zkusil, obsahovaly několik počátečních stránek, což u jedné knížky znamenalo vidět jen copyright-bla-bla-bla na začátku a pak obsah.

Jak jsem již psal, ze čtení displeje nebolí oči, ale chce si to mentálně na princip jeho fungování zvyknout. Protože fakticky nesvítí, nemá smysl Kindle vytahovat ve tmě. 😉 A stejně tak protože je to elektronické zařízení, ne papír/kniha, mrholení atp. mu nesvědčí.

Konverzi dokumentů jsem zkoušel primárně z PDFka. Jednak už vytvořené jinými nebo moje, do kterého jsem vložil např. text z webové stránky. Převod funguje dobře, dokonce i dvousloupcová sazba je z 99% pořádku. Nepozorností jsem si nevšiml, že z DOCu není převod označen jako experimentální (pouze PDF a DOCX) a tedy pokud chcete něco do Kindlu dostat, je užitečnější poslat to v DOCu, je-li to možné, výsledek je lepší než z PDF. Zatím veškerá konverze rychlá, do minuty.

Systém placení bych řekl je nastaven rozumně, aspoň co jsem mohl vyzkoušet. Platíte jen při nákupu knihy její cenu, event. předplatné novin. A $0.99 za 1MB při doručení konvertovaného dokumentu bezdrátově, megabajty se zaokrouhlují nahoru a platby pod $5 se agregují.

Pokud máte dotaz, opět jsou komentáře k dispozici.

Profile Picture Jiří Činčura is an independent developer focusing on data and business layers, language constructs, parallelism and databases. Specifically Entity Framework, asynchronous and parallel programming, cloud and Azure. He's Microsoft Most Valuable Professional and you can read his articles, guides, tips and tricks at www.tabsoverspaces.com.