tabs ↹ over ␣ ␣ ␣ spaces

by Jiří {x2} Činčura

Jak GUI ovlivňuje.

8 Sep 2005 2 mins Uncategorized

Zajímavý nadpis že?. 😉

Je až s podivem, jak výsledné GUI některých programů ovlivňuje naše myšlení a orientaci a vůbec celou práci s programem. Dva dny před jsem se rozhodl nainstalovat nový program (záměrně vynechám typ případně název). Původní program mi na 98% vyhovoval, ovšem měl několik much, které zpomalovaly moji práci (pracuji s ním již asi 5 let). Nový program jsem nainstaloval a všechny nedostatky, které mě u původního programu tížily nebyly. Našlo se sice několik jiných, ale vadily méně, neměly takový dopad na práci. Po nastavení a pochopení některých specifických vlastností, jsem jej začal používat. Avšak večer jsem ho celkem náhle odinstaloval. Ač se mi práce s ním líbila, velice špatně jsem se orientoval, což byla nutná vlastnost pro pohodlnou práci. Toto jsem právě zjistil, díky tomu, že během večera již vše fungovalo a nesoustředil jsem se na přemýšlení o nastavení, atp., které celkově brzdilo práci. No což, rychle jsem ho odinstaloval, neboť mě to celkem rozhodilo. Dnes – dva dny poté – ulehla mlha šílenství a já zjistil, že práce s novým byla opravdu super a že to budu muset překousnout a zvyknout si (opravdu některé fce, prováděné v threadech (=nebrzdící práci) byly lázní pro ducha). Měl jsem ještě několik problémů s figurkami a tak jsem pro jistotu ještě hledal na internetu (různá ruční nastavení přímo v konfiguráku), než se dám znova do práce. Náhodou se mi podařilo najít skin pro tento program, který věrně simuloval původní. Podle obrázku to vypadalo opravdu super. Nainstaloval jsem tedy program znovu a nasucho aplikoval skin. Wow. Bylo to super. 90% věcí vypadalo stejně. Vše jsem tedy znova “naladil”. Nyní ho již používám celý den a orientuji se skvěle, práce mi jde od ruky, no zkrátka paráda.

Sám jsem nemohl uveřit tomu, že jen změna barev a pár pozic (minimum, hlavně barvy) udělá tolik. Zvyk je holt železná košile a nic s tím člověk nenadělá.

Poučení pro příště – makat pořádně na GUI (i když to mnohé z nás nebaví).

PS: Podělte se o své zážitky/postřehy s GUI.

Profile Picture Jiří Činčura is .NET, C# and Firebird expert. He's focused on data and business layers, language constructs, parallelism, databases and performance. He's Microsoft Most Valuable Professional and frequent speaker. You can read his articles, guides and tips and tricks at www.tabsoverspaces.com.